Retrospektíva

 

1975


Dušan zakladá v Martine spolu so svojimi spolužiakmi svoju prvú rockovú kapelu s názvom MIDD. Spočiatku tvoria repertoár prebraté skladby anglických skupín toho obdobia. Mimo iných sa veľkému obdivu u členov kapely tešili Status Quo. "Status nás naučil hrať boogie. Na prvý pohľad sa zdá byť boogie ľahkou záležitosťou, ale len málo kapiel na svete dokáže hrať boogie s takou ľahkosťou ako Status Quo. A pri tom tá nevyčerpateľná melodika" - hovorí Dušan. Skupinu MIDD vtedy tvorili okrem Dušana (ktorý v tejto kapele hral gitaru a sólovo spieval) bubeník Dušan Urik, gitarista Igor Lacko a basgitarista Milan Urban. Prvý krát verejne hrali na večierku svojich spolužiakov. Odozva spolužiakov na toto vystúpenie bola pre MIDD povzbudením do ďalšej práce.

1976

Postupne sa tvrdým skúšaním kapela prepracovala k vlastnej tvorbe. So štyrmi vlastnými skladbami vystúpili na celoškolskej akadémii Strednej priemyselnej školy v Martine. Dušan: "Boli to skladbičky pretkané sólami, vrátene sóla na bicie. Na tie časy vyznievali tieto skladby dosť tvrdo a hlučne. V podstate to bola riadna trúfalosť hrať takto tvrdo na celoškolskej akadémii pred celým učiteľským zborom a dokonca aj pred ruskou delegáciou. Aplauz bol pre nás to najlepšie, čo sa nám mohlo prihodiť. Mali sme rebelský pocit víťazstva."

1978

Po skončení strednej školy študuje Dušan na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline. MIDD hrá svoj prvý verejný koncert. Repertoár je zostavený z bluesových skladieb. Dušan obdivuje skupinu Ten Years After s gitaristom Alvinom Lee.  Voľné chvíle trávi s gitarou a improvizuje na bluesové podklady.

1980

Dušan sa pravidelne schádza v skúšobni s rôznymi muzikantmi martinského hudobného podhubia. Hranie spočíva v improvizáciách na rôzne témy celé hodiny. Spoločnú skúšobňu využívali skupiny Troll, Elektra a Midd. Dušan si všíma nápisu na dverách skúšobne: "Nerušte – skúšame: Troll, Elektra a Midd." Začiatočné písmená a spojka "a" tvoria názov TEaM. Dušan osloví basgitaristu skupiny Elektra Ivana Váleka a spolu zakladajú skupinu TEAM.

1981

TEAM skúša v Martinskom Hifiklube. Kapela je značne ovplyvnená skupinami art rockového obdobia a jazz-rocku. Dušan: "V Hifiklube sme sa schádzali každý večer. Ak sme neskúšali, trávili sme čas počúvaním kapiel ako Genesis, Yes, Pink Floyd, poľských SBB, českého Blue Efekt, ale i Fermáty, Prúdov. Milovali sme Queen, Erica Claptona. Ale všímali sme si aj pop. Skrátka, počúvali sme všetko, čo nás nejako oslovilo. Dokázali sme to celé hodiny rozoberať - bolo to úžasné obdobie získavania rozhľadu a vyhraňovania názoru."

1982

Po dvoch rokoch skúšania a účasti na niekoľkých festivaloch odchádza TEAM na základnú vojenskú službu. Dušan ako absolvent vysokej školy len na jeden rok. Spolu sa celý TEAM znovu stretáva v roku 1984 zase v martinskom Hifiklube.

1985

Dušan skúša spolu s TEAMom den čo deň. Cieľom je postaviť vlastný repertoár, ktorý by bol v pop-rockovom duchu. TEAM sa zúčastní viacerých festivalov s povzbudivým ohlasom.

1986

Do TEAMu prichádza klávesák Bobo Kantor. Skupina hrala už vtedy v ustálenej stabilnej zostave: Dušan Antalík, Milan Dočekal, Ivan Válek, bubeník Ivan Marček a Bobo Kantor. V tom období už kapela intenzívne pracuje na materiáli na svoju prvú veľkú platňu v spolupráci s producentom Julom Kinčekom.

1988

Po príchode Paľa Haberu do TEAMu je už skupina pripravená na nahrávanie. Začiatkom roka 1988 vychádza TEAMu veľká platňa TEAM 1. Platňa sa stáva predajným hitom, z ktorého sa predá 250 000 kusov nosičov. Dušan: "Po hitoch 'Reklama na ticho', 'Malá nočná búrka' a 'Nároční' sa nám konečne začal plniť náš sen. Začala sa okolo nás šíriť celkom slušná hystéria. Neuveriteľne nás bavilo koncertovanie. Sály a neskôr haly boli väčšinou vypredané. Konečne sme cítili zadosťučinenie za tie roky driny a odriekania, konečne sa nám začali vracať aj prachy, ktoré sme do muziky investovali, konečne som si mohol zaobstarať niekoľko gitár. Mal som ich tuším päť. Taktiež sa z mesiaca na mesiac zlepšovala naša aparatúra. Napriek neustálemu koncertovaniu sme aj vo voľných chvíľach stále skúšali. Cítili sme sa už vtedy dobre nadupaní."

1989


TEAM koncertuje v anglickom Brightone, v Holandsku a Nemecku s repertoárom v esperante a angličtine. Vo Šajčiarsku vychádza ORA-TEAM - "Zlatý TEAM", čo je esperantská verzia prvého albumu. Dušanov neutíchajúci entuziazmus ženie kapelu stále dopredu. Manažér kapely Vilo Uhrín, ktorý bol s TEAMom od začiatku jeho profesionálnej dráhy (1986) hovorí: "Kapela vtedy fungovala tak, že vlastne stále skúšala a pripravovala nové skladby. Paľo Habera býval v Bratislave. Ten prišiel skúšať len na pár dní, obyčajne pred nahrávaním novej platne. Hlavne dušou kapely bol Dušan Antalík. Neustále vymýšľal, ako celú šou TEAMu vylepšiť. Jedného dňa prišiel za mnou s novou scénou, ktorú mal detailne nakreslenú a dokonca pevnostne prepočítanú. Aj keď som mu spočiatku moc neveril, predsa sme sa spolu s osvetľovačom Martinom Bízikom pustili do niekoľkomesačnej tvrdej práce na tomto projekte. Tak vznikla originálna scéna TEAMu, ktorá bola na tie časy a naše pomery nevídanou. Motory dvíhali trojuholník svetiel nad hlavy muzikantov a vzadu sa v jednom okamihu objavil obrovský nápis TEAM, ktorý bol urobený z veľkých nafukovacích písmen, ovládaných ventilátormi. Ten nápis vymyslel Martin Bízik a tým bola scéna hotová. Keď som potom videl celé to monštrum na koncertoch, ako ľudia neveriaco krútia hlavami, povedal som si, že celá tá drina za to naozaj stála."

Aj druhý album TEAMu "Prichytený pri živote" zaznamenáva veľký úspech. Predá sa ho cez 200 000 kusov. TEAM má za sebou titul Zlatý slávik ´89, Zlatý triangel, Cenu kritiky časopisu Melodie. V Anglicku vychádza TEAMu singel s piesňou "Change" (Pieseň pre nesmelých).

1990

Dušan rozširuje svoju batériu gitár o americký Fender Stratocaster červenej farby. Popri gitare Kramer sa rýchlo táto gitara stáva jeho obľúbenou. TEAM v tomto roku nahráva svoj tretí album. Dušan: "Nahrával som systémom – všetky gombíky na zosilovačoch doprava. So zvukom gitár som bol na albume TEAM 3 celkom spokojný, aj vďaka spolupráci so zvukárom Ivanom Jombíkom." Dušanovu aparatúru vtedy tvorili dva 100 watové zosilovače Marshall, gitarový multiefekt ART a dva boxy Marshall.

1991

TEAM získava opäť víťazstvo v ankete Zlatý slávik, album TEAM 3 sa stáva zlatým za predaj vyše 100 000 kusov. Každý rok odohrá TEAM vyše 100 samostatných koncertov väčšinou v športových halách, na štadiónoch a amfiteátroch.

1992

Dušan spolu s Milanom Dočekalom a v spolupráci s brnenskou technikou Pavla Skýbu postavia nahrávacie štúdio pre nahrávanie albumu TEAM 4. Celý album TEAM nahráva vo vlastnej produkcii. Zvuk tohto albumu nepatrí k najlepším, ale z albumu sa napriek tomu vykľujú hity "Čo s tým" a Dušanova "Ženská menom Panika". TEAM opäť vypredá tretíkrát pražskú Lucernu, tri dni po sebe vypredá Palác kultúry v Prahe a odohrá 120 koncertov po celom Československu. Dušan definitívne presedláva výlučne na gitary značky Fender Stratocaster. "Napriek tomu, že panoval medzi gitaristami názor, že sa na Stratocaster ťažko hrá, vedel som od prvej chvíle ako som túto gitaru chytil do ruky, že je to tá správna značka pre mňa. Milujem jasnú artikuláciu Fendrov. Samozrejme im treba vedieť prispôsobiť aparatúru", hovorí Dušan.

1993


Opäť pod dohľadom Dušana TEAM postaví svoje štúdio, kde nahrá album TEAM 5. Mixáž opäť zveria do rúk Ivana Jombíka v štúdiu Ebony. Zvuk tohto albumu je vynikajúci. Dušan: "Na tomto albume som využil svoje skúsenosti a snažil som sa čo najviac zachovať zvuk Stratocastra. Dlhý sustain som dosahoval nielen vybudením zosilovača, ale aj účinnou kompresiou. V gitarovom racku som vtedy mal ART multiprocessor, Lexicon PCM 70, compressor dbx 160XT a exiter Aphex."

1994

TEAM koncertuje s programom "2 hodiny Live". S množstvom predskupín koncertuje po celých Čechách a Slovensku. Koncom roka odohrá TEAM tisíci koncert. Dušan po celé leto 1994 produkuje niekoľko českých skupín. Zároveň pracuje na svojom prvom sólovom albume "911". Koncom roka je TEAM značne unavený.

1995

Kapela si dáva ročnú pauzu, aby opäť dostala odstup. Dušanovi vyšiel sólový album "911" v pražskom vydavateľstve Bonton. Na albume Dušan prvýkrát použije svoj nový gitarový rack s vynikajúcim predzosilovačom Soldano/Caswell X99. Album nahráva vo svojom štúdiu, ktoré si vybudoval v suteréne svojho domu v Martine. Nakoľko nemá štúdio dokončené, mixoval v štúdiu Ebony s Ivanom Jombíkom. Krstným otcom tohto albumu sa stal Fero Griglák. Titulnou skladbou je inštrumentálka "911".

1996

Koncom roka dáva Dušan kapelu dokopy, aby začali pracovať na šiestom albume.

1997

Vychádza album "Voľná zóna", ktorý s TEAMom naspieval spevák Roman Révai. Album je rockovým uzatvorením jedného obdobia TEAMu.

1999

TEAM začína pracovať na siedmom albume opäť v pôvodnej zostave so spevákom Paľom Haberom.

2000

Začiatkom roka TEAM dokončuje album "Sedem". Koncom roku TEAM absolvoval koncertnú šnúru "TEAM Vianoce 2000 Live" s veľmi dobrou odozvou. Album "7edem" sa stal zlatým albumom.

2002

Skupine TEAM vyšiel ďalší album "Mám na teba chuť". Album získal okamžite veľmi dobrý ohlas od fanúšikov a hudobných kritikov. V Čechách za tento album TEAM získava zlatú platňu. Zároveň s úspechmi prichádza aj slovenské turné vo viacerých slovenských mestách. Turné "Easy TEAM tour 2002" skupina pripravuje najdlhšie vo svojej histórii.

2003

V apríli TEAM absolvuje veľké turné po Českej republike s názvom Poděbradka TEAM Tour 2003, jedno z najúspešnejších turné v histórii navštívilo vyše 50 000 ľudí. TEAM vypredal najväčšiu koncertnú arénu v Prahe – T-mobile arénu. Tento záverečný koncert turné navštívilo 10 000 ľudí. Turné bolo veľkou motiváciou pre ďalšiu prácu Teamu, už v druhom polroku 2003 začína skupina pripravovať ďalší radový album, ktoré sa má niesť v podobnom duchu ako album Mám na teba chuť. Koncom roka vychádza CD "Live in Praha", na ktorom je zachytená strhujúca atmosféra pražského koncertu. Album vychádza v spolupráci s Interkoncertom Praha.

2004

Celý prvý polrok TEAM pracuje na novom albume "Team X". Album vychádza v októbri 2004. Na jeho podporu začína TEAM pripravovať veľké turné po Českej republike s názvom TEAM X Tour 2005. Koncom roka 2004 vytvoril Dušan s martinským jadrom TEAMu jazzrockovú zostavu Stage Meridian. Touto zostavou sa muzikanti Milan Dočekal, Ivan Válek, Ivan Marček a Dušan Antalík vrátili k začiatkom, keď Team začínal ako jazzrocková kapela. Táto zostava spolu pravidelne skúša, aby vytvorila repertoár pre klubové vystúpenia. Dušan: "Vrátili sme sa ku koreňom, hráme skladby od našich prvých idolov a učiteľov ako je napr. Chick Korea, Pat Matheny, ale i Jimiho Hendrixa. Núti nás to  cvičiť a premýšľať. Okrem toho, že nás to veľmi baví, nás to aj posúva ďalej ako muzikantov."

2005


V prvej polovici roka TEAM pripravuje a skúša nový koncertný program. Pre české publikum má pripravené najväčšie technické vybavenie, aké kedy v histórii TEAM použil na svojich koncertoch. Najnovším zvukovým systémom a s nákladnou video projekciou TEAM vyráža na turné 3.11.2005. Celé turné kapela odohrá v úžasnej pohode a publikum, ako aj kritika oceňuje vysokú úroveň profesionality koncertov kapely. Vrcholom turné je opäť pražský koncert pred zaplnenou T-mobile arénou. Zároveň zostava Stage Meridian celý rok pripravovala repertoár pre svoje klubové vystúpenia, na ktoré sa chystá v budúcom roku.

2006

Popri špeciálnych koncertoch TEAMu začala koncertovať zostava Stage Meridian. Ku koncertom pristupoval Dušan s rešpektom a pokorou.
Dušan: "
Akokoľvek sme otrlí profesionáli, muzika Stage Meridian je dosť odlišná od poprockového hrania s TEAMom. Hranie v kluboch má ale neuveriteľne lákalo a priťahovalo. V kluboch s touto muzikou skúšaš aj trochu tak sám seba. Reakcie ľudí v publiku boli super. Bol to happy rok."
Zároveň v roku 2006 vydal Stage Meridian album Freedom, ktorý si môžu kúpiť hlavne návštevníci koncertov Stage Meridian. Album voľne v predaji nie je.

2007

V roku 2007 TEAM odhral niekoľko akcií. Hlavnou náplňou roka bola príprava a nahrávanie albumu Team "11". Nasadenou skladbou bola pieseň Ako málo, druhou Miesto kde spávajú vtáci, treťou Budem ťa chrániť.
Dušan: "
Chceli sme, aby album znel opäť súčasne, upustil som od tvrdých gitár a vsadili sme na popovejší sound. Hlavne som sa snažil usporiadať si v tomto roku život a popri tom všetkom s muzikou som sa venoval generálnej prestavbe nášho domu. Kto staval, asi vie, aké je to ťažké."

2008

Vo februári 2008 Dušan absolvoval klubovú koncertnú šnúru s kapelou Stage Meridian po dvanástich slovenských kluboch.
Dušan: “
Bolo to úžasné hrať inštrumentálnu muziku pozostávajúcu z fúzie jazzu a rocku. Veľmi ma to bavilo…milujem live hranie.
Apríl 2008 sa niesol v znamení slovenského turné Teamu „
Pavol Habera a Team Best Of Tour 2008“. Turné v siedmych mestách bolo skvele predané a patrilo k najväčším koncertným podujatiam roku. Po prvý raz kapela v rámci svetelnej šou využila množstvo laserových svetiel.
V máji 2008 turné Teamu pokračovalo po desiatich najväčších mestách Českej republiky. Koncerty boli vypredané a k vrcholom patrila Praha (11000 ľudí), Brno (9000 ľudí).
V závere roka hral Team ešte dva špeciálne koncerty v Brne (10000 ľudí) a v Ostrave.
Rok 2008 bol koncertným rokom.

2009

Spolu s klávesistom Jurajom Tatárom , basgitaristom Martinom Gašparom,  hráčom na bicie  Marcelom Buntajom, Dušan založil fusion kapalu Aeroc Therapy. Začiatkom roka odohrajú Aeroc Therapy koncertnú klubovú šnúru s veľmi dobrým ohlasom. Kluby sú hojne navštevované a atmosféra koncertov je skvelá. Každý koncert Aeroc Therapy je malou oslavou muziky.

V lete hrá Dušan gitaru v projekte Megakoncert Fontána pre Zuzanu. S týmto projektom precestuje 10 veľkých miest v Čechách a na Slovensku.

Záver roka  hrá Dušan opäť s Aeroc Therapy.

2010

Prevažnú časť roka sa Dušan venuje  skladaniu nových skladieb pre Team, Aeroc Therapy  a pre svoj  nový profilový album s pracovným názvom African Womans Eyes.

Team odohrá  v lete pár Moravských koncertov v športových halách.

Záver roka patrí koncertu Aeroc Therapy.

2011

Od začiatku roka Dušan skladá a úhráva nové skladby na svoj profilový album. Zároveň aj Team pripravuje

nové skladby.

Popri práci na svojom albume odohrá Dušan s Team niekoľko privátnych koncertov.

Koniec roka patrí intenzívnym prípravám na veľké koncertné turné Team 2012.

2012

Team obsolvuje svoje veľké turné po slovenských a českých mestách.

Turné malo veľmi dobrý ohlas a kapela bola s koncertov nadšená.

 

Späť